Statistieken

Hoeveel boekhouders zijn er in België? Het panorama 2026 in cijfers en kaarten

Redactie AccountMap22 min leestijd
Hoeveel boekhouders zijn er in België? Het panorama 2026 in cijfers en kaarten

De kern

België telt 11.250 actieve boekhoud- en fiscale kantoren, of één per 1.055 inwoners. Hun spreiding volgt de bevolking op het niveau van de gewesten, maar varieert van 1 tot 3,4 tussen Waals-Brabant en de provincie Luxemburg, en van 0 tot 28 kantoren per 10.000 inwoners tussen gemeenten. Dichtheid, leeftijd, grootte, Big Four, financiële gezondheid en ITAA-cijfers: het volledige panorama van het beroep, met bronnen en kaarten.

In dit artikel
  1. Het belangrijkste in tien cijfers
  2. Hoeveel boekhouders zijn er in België?
  3. De kaart van de kantoren
  4. De gewesten: een aanbod dat de bevolking volgt
  5. De provincies: van Waals-Brabant tot Luxemburg
  6. De rangschikking van de gemeenten
  7. Het inkomenseffect: waarom sommige gemeenten er meer hebben
  8. De gemeenten zonder kantoor
  9. De leeftijd van de kantoren: een beroep dat zich vernieuwt
  10. Natuurlijke persoon of vennootschap, en welke vennootschap
  11. Een beroep van kleine structuren
  12. De Big Four en de grote netwerken
  13. De financiële gezondheid van de kantoren
  14. Wat de kantoren ernaast doen
  15. Bij het ITAA: een beroep dat zich herschikt
  16. Hoeveel ondernemingen per boekhouder?
  17. Wat deze cijfers veranderen als u een boekhouder zoekt
  18. Methodologie en beperkingen

Hoeveel boekhouders zijn er in België, waar zijn ze gevestigd, sinds wanneer, hoe groot zijn hun kantoren en hoe gezond zijn ze? Geen enkele openbare bron beantwoordt die vragen in één keer. Daarom hebben we zelf geteld, op basis van de Kruispuntbank van Ondernemingen, de jaarrekeningen die bij de Nationale Bank zijn neergelegd, de bevolkings- en inkomensstatistieken van Statbel en de jaarverslagen van het ITAA. Dit is het panorama van het Belgische boekhoudberoep in 2026, in cijfers en kaarten.

Het belangrijkste in tien cijfers

  • 11.250 actieve boekhoud- en fiscale kantoren in België, bedrijfsrevisoren niet meegerekend: 8.811 vennootschappen en 2.439 zelfstandigen die als natuurlijke persoon werken.
  • 1 kantoor per 1.055 inwoners als nationaal gemiddelde, of ongeveer 9,5 kantoren per 10.000 inwoners.
  • 57,3 % van de kantoren is gevestigd in Vlaanderen, 31,2 % in Wallonië en 11,6 % in Brussel, bijna precies het gewicht van elk gewest in de bevolking.
  • 15,8 kantoren per 10.000 inwoners in Waals-Brabant, tegenover 4,7 in de provincie Luxemburg: een verhouding van 1 op 3,4.
  • 28,1 kantoren per 10.000 inwoners in Herve, de dichtste gemeente van het land onder de gemeenten met meer dan 10.000 inwoners.
  • 17 gemeenten van de 565 hebben geen enkel boekhoudkantoor op hun grondgebied, waarvan 8 in de provincie Luxemburg.
  • 42 % van de vandaag actieve kantoren startte in 2015 of later, en 2025 is het jaar waarin er de meeste zijn opgericht (582).
  • 2,3 voltijdequivalenten: dat is de mediane grootte van de kantoren die een sociale balans publiceren.
  • 74.600 euro mediane winst voor de boekhoudvennootschappen waarvan de rekeningen gepubliceerd zijn, en slechts 5,4 % ervan is verlieslatend.
  • 10.940 beroepsbeoefenaars als natuurlijke persoon ingeschreven bij het ITAA op 1 januari 2026, van wie 8.959 voor cliënten werken.

Hoeveel boekhouders zijn er in België?

De vraag lijkt eenvoudig. Toch zijn er twee correcte antwoorden, omdat men twee verschillende dingen kan tellen: de ondernemingen die de boekhoudactiviteit uitoefenen, of de personen die een beroepstitel dragen.

De kantoren tellen: 11.250 actieve ondernemingen

Elke Belgische onderneming is ingeschreven in de Kruispuntbank van Ondernemingen met een activiteitscode. De codes 69.201 tot 69.203 dekken de boekhoudkundige en fiscale activiteiten en de bedrijfsrevisie. In juni 2026 gaven 12.259 actieve ondernemingen een van die activiteiten op als hoofdactiviteit.

We hebben drie categorieën verwijderd om tot een zuiver cijfer te komen:

  • de 50 btw-eenheden, die vennootschappen groeperen die al afzonderlijk geteld zijn;
  • de 53 ondernemingen in faillissement, in vereffening, ontbonden of in gerechtelijke reorganisatie;
  • de 906 kantoren van bedrijfsrevisoren, die tot een ander beroep, een ander instituut (het IBR) en een andere opdracht behoren, de wettelijke controle van de rekeningen.

Er blijven 11.250 actieve boekhoud- en fiscale kantoren over. Daarvan zijn er 8.811 vennootschappen en 2.439 zelfstandigen die als natuurlijke persoon werken, onder hun eigen ondernemingsnummer.

De beroepsbeoefenaars tellen: 10.940 ITAA-leden

De andere manier van tellen vertrekt van de titels. In België zijn de titels van accountant en belastingadviseur beschermd: alleen een beroepsbeoefenaar die in het register van het ITAA is ingeschreven, mag ze dragen. Op 1 januari 2026 telde het instituut 10.940 leden als natuurlijke persoon en 2.475 stagiairs. Van de leden zijn er 8.959 ingeschreven als extern, wat betekent dat ze voor cliënten werken, en 1.981 als intern, in dienst van één enkele organisatie.

Het ITAA erkent ook 9.188 rechtspersonen, de vennootschappen waarmee zijn leden het beroep uitoefenen. Dat cijfer ligt heel dicht bij de 8.811 boekhoudvennootschappen die wij in de KBO tellen, wat bevestigt dat beide bronnen dezelfde populatie beschrijven.

IndicatorWaardeBron
Actieve boekhoud- en fiscale kantoren11.250KBO, juni 2026
waarvan vennootschappen8.811KBO, juni 2026
waarvan zelfstandigen als natuurlijke persoon2.439KBO, juni 2026
Kantoren van bedrijfsrevisoren (uitgesloten)906KBO, juni 2026
ITAA-leden als natuurlijke persoon10.940ITAA, 1 januari 2026
waarvan externe leden8.959ITAA, 1 januari 2026
ITAA-stagiairs2.475ITAA, 1 januari 2026
Door het ITAA erkende rechtspersonen9.188ITAA, 1 januari 2026

Beide cijfers mag men niet optellen. Een kantoor kan meerdere beroepsbeoefenaars samenbrengen, en een beroepsbeoefenaar werkt vaak via zijn eigen vennootschap, die zelf vennoot kan zijn van een groter kantoor. De juiste lezing is deze: ongeveer 11.000 structuren en ongeveer 9.000 beroepsbeoefenaars met een titel ten dienste van cliënten, aangevuld met de medewerkers zonder titel die een groot deel van het productiewerk doen.

De kaart van de kantoren

Eerst een beeld, dan de verhoudingen. Elk punt hieronder is de zetel van een boekhoudvennootschap, in totaal 8.759 gegeolokaliseerde vennootschappen. De zelfstandigen als natuurlijke persoon staan er niet op, om geen privéadressen in kaart te brengen.

Kaart van België waarop elk punt de zetel van een boekhoudvennootschap is, met sterke concentraties rond Brussel, Antwerpen, Gent, Luik en op de as Brussel-Waver
Zetels van de actieve boekhoudvennootschappen in juni 2026. Bron: AccountMap, analyse van de KBO.

De kaart tekent de grote economische bekkens van het land: een dichte vlek rond Brussel die uitloopt naar Waals-Brabant en Vlaams-Brabant, de agglomeraties van Antwerpen, Gent en Luik, een fijnmazig netwerk in West-Vlaanderen en in de Leievallei, en daarna een veel losser netwerk in het zuiden van Tussen-Samber-en-Maas en in de Ardennen.

Ze toont vooral dat er geen echte « boekhoudwoestijn » bestaat: zelfs in de minst dichte zones ligt een kantoor zelden meer dan enkele kilometers verder. De echte verschillen verschijnen pas wanneer men het aantal kantoren tegenover de bevolking zet.

De gewesten: een aanbod dat de bevolking volgt

Om de gebieden te vergelijken, hebben we elk kantoor aan zijn gemeente gekoppeld, op basis van het adres van de zetel voor de vennootschappen en van het vestigingsadres voor de zelfstandigen. Zo konden 10.692 kantoren gelokaliseerd worden, wat een nationaal gemiddelde geeft van 9,0 kantoren per 10.000 inwoners.

Grafiek die het aandeel boekhoudkantoren en het aandeel bevolking per gewest vergelijkt: Vlaanderen 57,3 % tegenover 58,1 %, Wallonië 31,2 % tegenover 31,3 %, Brussel 11,6 % tegenover 10,6 %
Aandeel kantoren en aandeel bevolking per gewest, in %.
GewestGelokaliseerde kantorenAandeel kantorenAandeel bevolkingKantoren per 10.000 inw.Inwoners per kantoor
Vlaanderen6.12457,3 %58,1 %8,91.126
Wallonië3.33331,2 %31,3 %9,01.114
Brussel1.23511,6 %10,6 %9,81.017
België10.692100 %100 %9,01.110

Dat is de eerste vaststelling, en ze gaat tegen de intuïtie in: op het niveau van de gewesten volgt het boekhoudaanbod bijna perfect de bevolking. Wallonië weegt 31,3 % van de inwoners en 31,2 % van de kantoren. Vlaanderen 58,1 % en 57,3 %. Brussel ligt iets hoger, wat verklaard wordt door de concentratie van maatschappelijke zetels en economische activiteit in de hoofdstad.

De dichtheid aan klantondernemingen is dus niet de enige drijfveer: het beroep blijft een nabijheidsdienst, ongeveer zoals de mensen verspreid. De verschillen worden pas groter op een fijnere schaal.

De provincies: van Waals-Brabant tot Luxemburg

Kaart van de Belgische provincies, gekleurd volgens het aantal boekhoudkantoren per 10.000 inwoners, van Waals-Brabant (15,8) tot Luxemburg (4,7)
Boekhoudkantoren per 10.000 inwoners, per provincie (bevolking op 1 januari 2026).
ProvincieKantorenBevolkingKantoren per 10.000 inw.Inwoners per kantoor
Waals-Brabant658416.94715,8634
Brussel-Hoofdstad1.2351.255.8349,81.017
Namen495506.2719,81.023
West-Vlaanderen1.1821.235.6719,61.045
Vlaams-Brabant1.1181.210.7979,21.083
Oost-Vlaanderen1.4211.611.4098,81.134
Luik9861.125.3008,81.141
Antwerpen1.6871.931.8918,71.145
Limburg716908.5827,91.269
Henegouwen1.0561.368.5627,71.296
Luxemburg138296.3704,72.148

Waals-Brabant springt er duidelijk uit: 15,8 kantoren per 10.000 inwoners, of één kantoor per 634 inwoners. Het is samen met Vlaams-Brabant ook een van de twee provincies met het hoogste gemiddelde inkomen per inwoner, en we zullen verderop zien dat dit geen toeval is. Negen provincies liggen daarna in een smalle band, tussen 7,7 en 9,8.

Aan het andere uiterste telt de provincie Luxemburg één kantoor per 2.148 inwoners, bijna drie en een half keer minder dan Waals-Brabant. Het inkomen verklaart die achterstand niet: het gemiddelde inkomen per inwoner ligt er hoger dan in Namen, Luik of Henegouwen. Henegouwen en Limburg sluiten de rij van de « gewone » provincies, met één kantoor per ongeveer 1.300 inwoners.

De rangschikking van de gemeenten

De gemeenten met de meeste kantoren

In absolute cijfers domineren, niet verrassend, de grote steden. Antwerpen telt 351 kantoren, Gent 198, de stad Brussel 196, Luik en Charleroi elk 133, Anderlecht 131 en Namen 120.

GemeenteKantorenBevolkingKantoren per 10.000 inw.
Antwerpen351565.6156,2
Gent198274.0427,2
Brussel (stad)196198.6749,9
Luik133198.1026,7
Charleroi133206.9006,4
Anderlecht131129.60010,1
Namen120115.45710,4
Ukkel10387.54811,8
Brugge99120.4588,2
Elsene9889.16211,0
Roeselare9867.69714,5
Hasselt9690.91410,6
Bergen8697.7458,8
Kortrijk7981.5239,7
Sint-Jans-Molenbeek7998.4118,0
Aalst7793.0948,3
Waterloo7530.38624,7
Schaarbeek68129.2785,3
Sint-Niklaas6683.4007,9
Mechelen6690.3557,3

De grote steden liggen onder het gemiddelde

Afgezet tegen hun bevolking liggen de meeste grote steden nochtans onder het nationale gemiddelde. Antwerpen heeft maar 6,2 kantoren per 10.000 inwoners, Charleroi 6,4, Luik 6,7, Leuven 5,4 en Schaarbeek 5,3. Alleen Namen, Anderlecht en de stad Brussel overschrijden het gemiddelde.

Staafgrafiek van het aantal boekhoudkantoren per 10.000 inwoners in de tien Belgische steden met meer dan 100.000 inwoners, van Namen (10,4) tot Schaarbeek (5,3)
Steden met meer dan 100.000 inwoners, kantoren per 10.000 inwoners.

De verklaring is eenvoudig. Een boekhouder vestigt zijn kantoor niet noodzakelijk waar zijn cliënten zitten: veel zelfstandigen en kleine boekhoudvennootschappen hebben hun zetel op het adres van de zaakvoerder, in de residentiële gemeenten rond de steden. De cliënt uit Luik doet een beroep op een kantoor in Chaudfontaine, die uit Antwerpen op een kantoor in Schilde of Zoersel.

De dichtste gemeenten

Grafiek van de 15 Belgische gemeenten met meer dan 10.000 inwoners die de meeste boekhoudkantoren per inwoner tellen, van Herve (28,1) tot Zandhoven (17,7)
De 15 gemeenten vanaf 10.000 inwoners met de hoogste dichtheid aan boekhoudkantoren.

De rangschikking van de dichtste gemeenten bevestigt die residentiële geografie. Men vindt er welvarende gemeenten uit Waals-Brabant (Lasne, Chaumont-Gistoux, Waterloo, Villers-la-Ville), de groene rand van Antwerpen (Schilde, Zoersel, Zandhoven), het zuidoosten van Brussel (Watermaal-Bosvoorde) en de heuvels rond Luik (Sprimont, Chaudfontaine).

Herve is een opvallende uitzondering. Met 50 kantoren voor 17.822 inwoners, of 28,1 per 10.000, is het de dichtste gemeente van het land onder de gemeenten met meer dan 10.000 inwoners. Het fenomeen is niet oud: 20 van die 50 kantoren zijn opgericht sinds 2020. Welkenraedt, eveneens in het Land van Herve, staat ook in de top 10.

De 19 Brusselse gemeenten

In Brussel loopt het verschil tussen gemeenten van 1 tot 4. Watermaal-Bosvoorde (20,6) en Sint-Agatha-Berchem (19,4) staan ruim aan de leiding, vóór Koekelberg (15,1) en Oudergem (13,5). Sint-Joost-ten-Node (5,9) en Schaarbeek (5,3) sluiten de rij.

GemeenteKantorenKantoren per 10.000 inw.
Watermaal-Bosvoorde5220,6
Sint-Agatha-Berchem5019,4
Koekelberg3415,1
Oudergem4813,5
Ukkel10311,8
Ganshoren3011,7
Sint-Pieters-Woluwe4711,0
Elsene9811,0
Anderlecht13110,1
Brussel (stad)1969,9
Jette539,8
Evere439,4
Sint-Gillis459,2
Sint-Lambrechts-Woluwe569,2
Vorst508,5
Sint-Jans-Molenbeek798,0
Etterbeek367,3
Sint-Joost-ten-Node165,9
Schaarbeek685,3

De minst bediende gemeenten

Onder de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners is Aarlen het minst bediend, met 8 kantoren voor 31.440 inwoners (2,5 per 10.000). Daarna volgen Blankenberge (2,9), Hoogstraten (3,1), Saint-Nicolas in de provincie Luik (3,3), Colfontaine (3,4) en Tervuren (3,9). In Limburg liggen Lommel, Houthalen-Helchteren, Maaseik, Lanaken en Maasmechelen allemaal onder 5.

Het inkomenseffect: waarom sommige gemeenten er meer hebben

De dichtste gemeenten hebben een zichtbaar gemeenschappelijk kenmerk: het zijn vaak welvarende gemeenten. Om dat na te gaan, hebben we de dichtheid aan kantoren gekruist met het gemiddelde belastbare inkomen per inwoner dat Statbel publiceert (inkomens 2023), voor de 486 gemeenten met meer dan 5.000 inwoners waarvoor beide gegevens bestaan.

Staafgrafiek die toont dat de dichtheid aan boekhoudkantoren stijgt met het gemiddelde inkomen van de gemeenten: 7,1 kantoren per 10.000 inwoners in het armste kwintiel tegenover 12,4 in het rijkste
Kantoren per 10.000 inwoners volgens het gemiddelde belastbare inkomen per inwoner, in vijf even grote groepen gemeenten.

Het verband is duidelijk en regelmatig. De minst welvarende gemeenten tellen 7,1 kantoren per 10.000 inwoners, de meest welvarende 12,4, en elke tussenliggende inkomensschijf ligt daartussen, in de juiste volgorde. De rangcorrelatiecoëfficiënt (Spearman) tussen inkomen en dichtheid bedraagt 0,44 voor het hele land: 0,40 in Vlaanderen, 0,53 in Wallonië en 0,46 in Brussel.

Twee mechanismen, die de gegevens niet van elkaar kunnen scheiden, kunnen dit verklaren:

  • De woonplaats van de boekhouder. Het beroep wordt goed betaald, en veel kantoren hebben hun zetel op het woonadres van de oprichter. Boekhouders wonen, zoals andere vrije beroepen, eerder in welvarende gemeenten.
  • De vraag. Welvarende gemeenten tellen meer vrije beroepen, bedrijfsleiders en te beheren vermogens, dus meer cliënten voor een boekhouder of een belastingadviseur.

Voor de cliënt is het praktische gevolg hetzelfde: het aanbod is ruimer in welvarende residentiële gemeenten dan in stadscentra of arbeidersgemeenten, waar men vaak iets verder moet zoeken.

De gemeenten zonder kantoor

Van de 565 Belgische gemeenten hebben er 17 geen enkel boekhoudkantoor op hun grondgebied. Samen tellen ze ongeveer 70.000 inwoners.

GemeenteProvincieBevolking
AubangeLuxemburg17.845
NielAntwerpen11.059
AttertLuxemburg5.824
HottonLuxemburg5.699
VleterenWest-Vlaanderen3.581
LijsemLuik3.419
BurdinneLuik3.300
Baarle-HertogAntwerpen3.103
Trois-PontsLuik2.540
FauvillersLuxemburg2.536
BeverVlaams-Brabant2.279
MartelangeLuxemburg2.142
RouvroyLuxemburg2.097
HerbeumontLuxemburg1.731
DaverdisseLuxemburg1.397
MesenWest-Vlaanderen1.068
HerstappeLimburg78

Acht van die zeventien gemeenten liggen in de provincie Luxemburg. Het meest opvallende geval is Aubange: bijna 18.000 inwoners en geen enkel boekhoudkantoor. Samen met Aarlen, de minst bediende gemeente met meer dan 20.000 inwoners, en Attert, Martelange of Fauvillers valt de hele grensstrook met het Groothertogdom op.

Een plausibele hypothese, die onze gegevens niet kunnen aantonen, is de aantrekkingskracht van het naburige Luxemburg: een deel van de inwoners werkt er, en een deel van de economische activiteit en van de cijferberoepen ook. Niel, in de provincie Antwerpen, is het andere opvallende geval: meer dan 11.000 inwoners, en slechts één revisorenkantoor, zonder boekhoudkantoor.

Geen kantoor betekent niet geen dienstverlening. In al deze gevallen bestaan er kantoren in de buurgemeenten, en de meeste boekhoudopdrachten worden vandaag grotendeels op afstand beheerd.

De leeftijd van de kantoren: een beroep dat zich vernieuwt

Histogram van het oprichtingsjaar van de boekhoudkantoren die in 2026 nog actief zijn, in voortdurende stijging van 1975 tot 2025, met een piek van 582 kantoren opgericht in 2025
Kantoren die in juni 2026 actief zijn, volgens hun startjaar, vennootschappen en zelfstandigen.

Het mediane oprichtingsjaar van de actieve kantoren is 2012: de helft ervan is jonger dan veertien jaar. Meer dan vier op tien (42 %) startten in 2015 of later, en 2025 houdt het record met 582 kantoren die dat jaar van start gingen, twee keer zoveel als in 2015 (292).

LeeftijdOprichtingsjarenKantorenAandeel
Minder dan 5 jaar2021 en later2.46921,9 %
5 tot 9 jaar2016 tot 20201.99817,8 %
10 tot 19 jaar2006 tot 20152.92826,0 %
20 tot 29 jaar1996 tot 20051.96717,5 %
30 jaar en meer1995 en vroeger1.88816,8 %

Een leesvoorzorg is nodig. Deze grafiek toont niet de oprichtingen van elk jaar, maar de kantoren die dat jaar werden opgericht en vandaag nog actief zijn. Gesloten, opgeslorpte of overgenomen kantoren staan er niet meer in, waardoor oudere jaren mechanisch leger lijken. Over een lange periode is de helling dus overdreven.

Over de laatste tien jaar daarentegen, waar verdwijningen weinig wegen, is de stijging reëel en raakt ze de drie gewesten. Tussen 2015 en 2025 stijgt het aantal kantoren dat in het jaar van start ging van 173 naar 316 in Vlaanderen, van 88 naar 193 in Wallonië en van 30 naar 69 in Brussel.

Een deel van die dynamiek heeft te maken met de manier van werken: steeds meer beroepsbeoefenaars werken via hun eigen vennootschap, ook wanneer ze binnen een groter kantoor actief zijn. Een nieuwe boekhoudvennootschap is dus niet altijd een nieuw kantoor dat voor het publiek opengaat.

Natuurlijke persoon of vennootschap, en welke vennootschap

De vennootschap wint terrein

Van de kantoren die vóór 2000 werden opgericht en nog actief zijn, werkt 30,5 % als natuurlijke persoon. Dat aandeel daalt tot 20,7 % voor het decennium 2000, 19,7 % voor het decennium 2010 en 16,6 % voor de kantoren opgericht sinds 2020. De vennootschap, met haar beperkte aansprakelijkheid en haar fiscaal regime, is de norm geworden om te starten.

De BV domineert, de commanditaire vennootschap groeit

Gestapelde staven van de rechtsvorm van boekhoudvennootschappen per oprichtingsperiode: de BV vertegenwoordigt altijd ongeveer 80 % of meer, de commanditaire vennootschap gaat van bijna niets vóór 2000 naar 15 % na 2019
Huidige rechtsvorm van de boekhoudvennootschappen, volgens hun oprichtingsperiode.

De BV, die de BVBA verving met het Wetboek van vennootschappen en verenigingen van 2019, is de vorm van 84 % van de boekhoudvennootschappen (7.375 van de 8.811). Maar de commanditaire vennootschap groeit: bijna afwezig bij de kantoren opgericht vóór 2000, gaat het om 15 % van de boekhoudvennootschappen opgericht sinds 2019. Elders blijft ze marginaal; de VOF (192 vennootschappen) en de NV (187) delen de rest met enkele coöperaties.

Een beroep van kleine structuren

Kantoren met personeel publiceren een sociale balans bij hun jaarrekening. Dat is het geval voor 1.543 boekhoudkantoren, en hun profiel is ondubbelzinnig: het beroep bestaat uit kleine structuren.

Histogram van de grootte van boekhoudkantoren in voltijdequivalenten: de meerderheid telt tussen 1 en 5 VTE en slechts 44 kantoren overschrijden 20 VTE
Grootte van de boekhoudkantoren die een sociale balans publiceren, in voltijdequivalenten (VTE).
GrootteKantorenAandeel
Minder dan 1 VTE1419,1 %
1 tot 2 VTE45829,7 %
2 tot 5 VTE56036,3 %
5 tot 10 VTE26417,1 %
10 tot 20 VTE764,9 %
20 tot 50 VTE261,7 %
50 VTE en meer181,2 %

De mediane grootte is 2,3 voltijdequivalenten, en negen op tien kantoren hebben minder dan 8,7 VTE. Slechts 44 boekhoudkantoren overschrijden 20 VTE. En deze cijfers overschatten de werkelijke grootte van de sector nog: de ongeveer 9.700 kantoren die geen sociale balans publiceren, hebben grotendeels geen werknemers.

Voor een cliënt is dat een belangrijk gegeven. In de overgrote meerderheid van de gevallen is uw boekhouder een beroepsbeoefenaar die alleen of met een klein team werkt. Beschikbaarheid, continuïteit bij afwezigheid en de kwaliteit van de relatie wegen zwaarder dan het merk.

De Big Four en de grote netwerken

Een derde van de tewerkstelling in tien entiteiten

Tegenover dat weefsel van kleine structuren concentreert een handvol entiteiten een aanzienlijk deel van de tewerkstelling. Van de 10.652 VTE die alle boekhoud- en revisorenkantoren met een sociale balans aangeven, stellen de tien grootste entiteiten er 33 % te werk, en de entiteiten van de Big Four alleen al 28 %.

NetwerkGetelde boekhoud- en revisie-entiteitenAangegeven VTEZetel
Deloitte31.203Zaventem
EY7746Diegem (Machelen)
PwC3713Diegem (Machelen)
KPMG3306Zaventem

Deze cijfers dekken alleen de entiteiten waarvan de hoofdactiviteit boekhouding, fiscaliteit of revisie is. De Big Four stellen in België veel meer mensen te werk via hun consultancy-entiteiten, die onder andere activiteitscodes vallen. Een revisie-entiteit van KPMG publiceert in onze gegevens geen sociale balans, wat het lagere cijfer van dat netwerk deels verklaart.

Een veelzeggend detail: de vier hebben hun zetel in dezelfde zone, rond de luchthaven van Brussel, in Zaventem en Diegem, in Vlaams-Brabant. Ook BDO is er gevestigd. Dat is een van de redenen waarom Vlaanderen, dat 60 % van de boekhoud- en revisievennootschappen telt, 76 % van de aangegeven tewerkstelling concentreert.

De andere grote werkgevers

Na de Big Four zijn de grootste entiteiten van de sector SBB in Leuven (374 VTE voor haar boekhoudkundige dienstenvennootschap), BDO in Zaventem (198 VTE voor de accountants, 175 voor de revisie), Van Havermaet in Hasselt (113), PKF Bofidi in Gent (100), Grant Thornton in Antwerpen (82 voor de revisie), Moore in Brussel (80 voor de revisie), Fidiaz in Kortenberg (68), RSM Interfiduciaire in Zaventem (68), Konsilanto in Kontich (60) en Callens Vandelanotte in Kortrijk (57).

De kantorennetwerken

Grootte meet men ook aan de vertakking. 1.292 boekhoudkantoren, of 12,6 % van die waarvoor de informatie beschikbaar is, hebben minstens twee vestigingen. De uitgebreidste netwerken zijn Moore Finance & Tax (47 vestigingen), SBB (30), Fiducial Expertise (16), Moore Services Financiers (14), VGD (13) en Vandelanotte (12), vóór BDO en Deloitte (elk 11).

De financiële gezondheid van de kantoren

Belgische vennootschappen leggen hun jaarrekening neer bij de Nationale Bank, waar ze openbaar is. Voor 2.213 boekhoudvennootschappen vermelden die rekeningen de winst van het boekjaar, voornamelijk voor boekjaar 2024 (1.774 vennootschappen) en 2025 (404). De cijfers hieronder zijn medianen: de helft van de vennootschappen doet beter, de andere helft minder goed. Geen enkel cijfer wordt per kantoor gepubliceerd.

IndicatorMediane waarde
Winst van het boekjaar74.600 euro
Eigen vermogen176.400 euro
Balanstotaal507.400 euro
Liquide middelen68.100 euro
Solvabiliteitsratio40 %

Het beroep is rendabel en solide. Een kwart van de boekhoudvennootschappen boekt minder dan 26.300 euro winst, een kwart meer dan 176.900 euro. Slechts 5,4 % is verlieslatend en 2,7 % heeft een negatief eigen vermogen.

Brussel blijft achter

Grafiek van de mediane winst van boekhoudvennootschappen per gewest: 95,2 duizend euro in Vlaanderen, 60,3 in Wallonië en 39,7 in Brussel
Mediane winst van de boekhoudvennootschappen per gewest, in duizend euro.
Grafiek van het aandeel verlieslatende boekhoudvennootschappen per gewest: 3,5 % in Vlaanderen, 5,5 % in Wallonië en 12,1 % in Brussel
Aandeel verlieslatende boekhoudvennootschappen, per gewest.
GewestGeanalyseerde vennootschappenMediane winstMediaan eigen vermogenMediane solvabiliteitAandeel met verlies
Vlaanderen1.14895.200 euro227.700 euro41 %3,5 %
Wallonië73360.300 euro146.000 euro40 %5,5 %
Brussel32339.700 euro111.100 euro38 %12,1 %

De regionale verschillen zijn uitgesproken. De mediane winst van een Vlaamse boekhoudvennootschap is twee en een half keer die van een Brusselse, en het aandeel verlieslatende vennootschappen ligt in Brussel meer dan drie keer hoger dan in Vlaanderen. Brusselse kantoren zijn gemiddeld jonger (mediaan oprichtingsjaar 2014, tegenover 2012 elders) en werken op een meer concurrentiële markt, twee factoren die op de rendabiliteit wegen.

De rendabiliteit volgt de grootte

GrootteGeanalyseerde vennootschappenMediane winstMediane solvabiliteit
Minder dan 2 VTE59961.600 euro47 %
2 tot 5 VTE56088.600 euro37 %
5 tot 20 VTE340190.900 euro29 %
20 VTE en meer44580.100 euro23 %

De winst stijgt logisch met de grootte, maar de solvabiliteit daalt: grote kantoren financieren hun activiteit meer met schulden, vaak om cliënteel of andere kantoren over te nemen. De heel kleine structuren bouwen daarentegen eigen vermogen op.

Wat de kantoren ernaast doen

1.435 boekhoudkantoren geven bij de KBO minstens één nevenactiviteit op. De meest voorkomende is, met voorsprong, advies op het gebied van bedrijfsbeheer (663 kantoren). Daarna volgen administratieve diensten en ondersteunende kantoordiensten (268), andere zakelijke dienstverlening (230), verhuur en exploitatie van onroerend goed (221), juridische activiteiten (88), holdings (76) en opleiding (69).

Dit panorama bevestigt een bekende evolutie van het beroep: de boekhouder beperkt zich niet langer tot het voeren van de boeken en de aangiften. Hij adviseert, beheert de administratie van zijn cliënten, geeft opleiding en belegt soms zijn eigen reserves in vastgoed.

Bij het ITAA: een beroep dat zich herschikt

De jaarverslagen van het ITAA geven de andere helft van het beeld, die van de beroepsbeoefenaars met een titel. Ze tonen een lichte daling van het aantal leden, maar een daling die niet zegt wat men zou denken.

Grafiek van het aantal ITAA-leden per titel in de verslagen 2023, 2024 en 2025: de titel accountant (fiscalist) daalt, de gecertificeerde titels blijven stabiel
ITAA-leden als natuurlijke persoon per titel, jaarverslagen 2023 tot 2025.
TitelVerslag 2023Verslag 2024Verslag 2025
Accountant (fiscalist)5.0345.0944.741
Gecertificeerd accountant5.0925.0935.071
Gecertificeerd belastingadviseur1.1781.1641.128
Totaal leden11.30411.35110.940

Tussen de verslagen 2024 en 2025 daalt het aantal leden van 11.351 naar 10.940, een daling van 3,6 %. Maar het grootste deel van de daling, 353 leden van de 411, komt van één enkele titel: de accountant (fiscalist). De gecertificeerde accountants blijven stabiel rond 5.070.

Die titel is die van de vroegere erkende boekhouders en boekhouders-fiscalisten van het BIBF, overgenomen door het ITAA bij de fusie van beide instituten in 2020. Zoals onze fiche over de boekhouder-fiscalist uitlegt, zijn die oude titels uitdovend: wie ze draagt, behoudt ze, maar ze worden niet meer toegekend aan nieuwe kandidaten. Het aantal titularissen kan dus alleen maar dalen naarmate er mensen vertrekken, zonder compensatie door nieuwe instromers onder dezelfde titel.

Grafiek van het aantal ITAA-stagiairs per beoogde titel: de stagiairs accountant (fiscalist) dalen van 898 naar 191, de stagiairs gecertificeerd accountant stijgen van 1.568 naar 1.909
ITAA-stagiairs per beoogde titel, jaarverslagen 2023 tot 2025.

De stagiairs bevestigen die beweging. Wie de titel van accountant (fiscalist) beoogt, daalt van 898 naar 191 in twee verslagen, terwijl de stagiairs gecertificeerd accountant stijgen van 1.568 naar 1.909, of 22 % meer. Het totaal aantal stagiairs daalt (van 2.886 naar 2.475), maar dat is het gevolg van het uitdoven van een opleidingstraject, niet van een afkeer van het beroep.

De algemene lezing is dus niet die van een beroep dat leegloopt, maar van een beroep dat zich herschikt rond de veeleisendere gecertificeerde titels. Het blijft ook overwegend Nederlandstalig: 6.746 Nederlandstalige leden (62 %) tegenover 4.194 Franstalige (38 %), een verdeling die dicht bij het demografische gewicht van beide gemeenschappen ligt.

Hoeveel ondernemingen per boekhouder?

België telde eind 2025 volgens Statbel 1.202.139 btw-plichtige ondernemingen. Afgezet tegen de 8.959 ITAA-beroepsbeoefenaars die voor cliënten werken, geeft dat ongeveer 134 ondernemingen per beroepsbeoefenaar. Afgezet tegen de 11.250 kantoren, ongeveer 107 ondernemingen per kantoor.

Die verhoudingen zijn grootteordes. Niet alle btw-plichtige ondernemingen doen een beroep op een externe boekhouder, en veel kantoren steunen op medewerkers zonder titel. Ze geven wel een idee van de werkdruk op het beroep, en verklaren waarom sommige kantoren vandaag de instroom van nieuwe cliënten beperken, vooral voor heel kleine dossiers.

Wat deze cijfers veranderen als u een boekhouder zoekt

Dit panorama heeft heel concrete gevolgen wanneer u een boekhouder zoekt.

  • Kijk verder dan uw gemeente. In de grote steden is het aanbod verhoudingsgewijs kleiner dan in de rand. Een kantoor in de buurgemeente is vaak even bereikbaar, en de meeste contacten verlopen vandaag op afstand.
  • Zoek niet per se een groot kantoor. Drie op vier kantoren tellen minder dan vijf mensen. Een goed georganiseerd klein kantoor biedt vaak een directere relatie dan een grote structuur, op voorwaarde dat u nagaat hoe het afwezigheden en werkpieken opvangt.
  • Controleer de inschrijving bij het ITAA. Een onderneming kan in de KBO een boekhoudactiviteit opgeven zonder dat haar bestuurders een beschermde titel dragen. Via het openbaar register van het ITAA ziet u in enkele seconden of een beroepsbeoefenaar ingeschreven is, en onder welke titel.
  • Kies de titel volgens uw behoeften. Voor een gewone boekhouding volstaat een accountant, gecertificeerd of niet. Voor sommige wettelijke opdrachten, zoals een inbreng in natura, hebt u een gecertificeerde beroepsbeoefenaar of een revisor nodig. Onze gids over het verschil tussen accountant en boekhouder-fiscalist beschrijft die gevallen.
  • Leg de relatie vast. Ongeacht de grootte van het kantoor legt een schriftelijke opdrachtbrief de reikwijdte en de erelonen vast. Voor de gangbare prijzen, zie onze gids over wat een accountant kost.

Om een kantoor in uw buurt te vinden, bevatten de gids van AccountMap en de interactieve kaart de kantoren per gemeente, met eigen pagina's voor Brussel, Antwerpen, Gent, Luik, Namen, Brugge en Kortrijk, en voor elke provincie. En als u overweegt uw huidige kantoor te verlaten, legt onze gids over van accountant veranderen de procedure uit.

Methodologie en beperkingen

Bronnen

  • Kruispuntbank van Ondernemingen (KBO): actieve ondernemingen waarvan de hoofdactiviteit onder de NACE-BEL-codes 69.201 tot 69.203 valt, momentopname van 18 juni 2026. Gebruikte gegevens: rechtsvorm, rechtstoestand, startdatum, adres, vestigingen, nevenactiviteiten.
  • Bij de Nationale Bank van België neergelegde jaarrekeningen: winst, eigen vermogen, balanstotaal, liquide middelen en solvabiliteit voor 2.213 boekhoudvennootschappen; sociale balans (voltijdequivalenten) voor 1.543 boekhoudkantoren. Deze gegevens worden alleen geaggregeerd gebruikt.
  • Statbel: bevolking per gemeente op 1 januari 2026, fiscale inkomens per gemeente (inkomens 2023), aantal btw-plichtige ondernemingen eind 2025.
  • ITAA: jaarverslag 2025 (cijfers op 1 januari 2026), jaarverslag 2024 en jaarverslag 2023.

Afbakening

  • Uitgesloten zijn: de btw-eenheden (50), de ondernemingen in faillissement, vereffening, ontbinding of gerechtelijke reorganisatie (53) en de kantoren waarvan de hoofdactiviteit de bedrijfsrevisie is (906).
  • Een kantoor wordt één keer geteld, op het adres van zijn zetel (vennootschappen) of van zijn eerste vestiging (zelfstandigen). Eventuele bijkantoren worden niet meegeteld in de gemeenten waar ze liggen.
  • De dichtheden worden berekend op de 10.692 gelokaliseerde kantoren, afgezet tegen de bevolking van elk gebied. De gemeenten die op 1 januari 2025 fuseerden, worden binnen hun nieuwe grenzen behandeld.
  • De correlatie met het inkomen betreft de 486 gemeenten met meer dan 5.000 inwoners waarvan het inkomen 2023 onder dezelfde gemeentecode is gepubliceerd.

Beperkingen

  • De activiteitscode wordt door de onderneming zelf opgegeven. Een onderneming kan een verkeerde code gekozen hebben, of boekhouding als nevenactiviteit uitoefenen, en zo aan de telling ontsnappen.
  • Het aantal kantoren is niet het aantal boekhouders: een kantoor kan tientallen beroepsbeoefenaars samenbrengen, en een boekhoudvennootschap kan louter het vehikel zijn van een beroepsbeoefenaar die binnen een ander kantoor werkt.
  • Het oprichtingsjaar beschrijft alleen de kantoren die nog actief zijn: verdwenen kantoren verschijnen niet, wat de oprichtingen van oudere jaren onderschat.
  • De financiële en tewerkstellingsgegevens betreffen alleen de vennootschappen die deze informatie publiceren, gemiddeld groter dan de andere. De medianen beschrijven dus die vennootschappen, niet de hele sector.
  • De ITAA-cijfers komen uit verslagen waarvan de teldatum van jaar tot jaar kan verschillen; ze worden overgenomen zoals gepubliceerd.

Dit panorama wordt elk jaar bijgewerkt. Als u een fout opmerkt of deze cijfers wilt hergebruiken, vermeld dan « AccountMap, panorama 2026 van de boekhoudkantoren in België » met een link naar deze pagina.

Veelgestelde vragen

Hoeveel boekhouders zijn er in België?

In juni 2026 telt België 11.250 actieve boekhoud- en fiscale kantoren (8.811 vennootschappen en 2.439 zelfstandigen als natuurlijke persoon), bedrijfsrevisoren niet meegerekend. Aan de kant van de beroepsbeoefenaars telde het ITAA op 1 januari 2026 10.940 leden als natuurlijke persoon, van wie 8.959 voor cliënten werken, en 2.475 stagiairs.

Hoeveel inwoners zijn er per boekhoudkantoor in België?

Nationaal is er gemiddeld één boekhoudkantoor per 1.055 inwoners. De verschillen tussen provincies zijn groot: één kantoor per 634 inwoners in Waals-Brabant, tegenover één per 2.148 in de provincie Luxemburg.

Welke provincie telt de meeste boekhouders per inwoner?

Waals-Brabant, met 15,8 kantoren per 10.000 inwoners, ver voor Brussel-Hoofdstad en Namen (elk 9,8). De provincie Luxemburg sluit de rij met 4,7 kantoren per 10.000 inwoners.

Welke Belgische gemeente telt de meeste boekhoudkantoren?

In aantal staat Antwerpen bovenaan met 351 kantoren, vóór Gent (198) en de stad Brussel (196). Afgezet tegen de bevolking is Herve, onder de gemeenten met meer dan 10.000 inwoners, de dichtste met 28,1 kantoren per 10.000 inwoners, vóór Lasne en Chaumont-Gistoux (26,9).

Is er een tekort aan boekhouders in België?

De cijfers tonen geen tekort in strikte zin. Het aantal ITAA-leden daalde met 3,6 % in een jaar, maar het grootste deel van de daling komt van de titel accountant (fiscalist), die niet meer aan nieuwe kandidaten wordt toegekend. Het aantal stagiairs gecertificeerd accountant steeg met 22 % in twee jaar, en in 2025 werden 582 kantoren opgericht, een record.

Hoe groot is een gemiddeld boekhoudkantoor in België?

De mediane grootte van de boekhoudkantoren die een sociale balans publiceren, is 2,3 voltijdequivalenten, en negen op tien hebben minder dan 8,7 VTE. De meeste andere kantoren hebben geen werknemers. Slechts 44 boekhoudkantoren overschrijden 20 VTE.

Hoeveel verdient een boekhoudkantoor in België?

De mediane winst van de boekhoudvennootschappen waarvan de rekeningen gepubliceerd zijn, bedraagt 74.600 euro, met grote verschillen: 95.200 euro in Vlaanderen, 60.300 euro in Wallonië en 39.700 euro in Brussel. Slechts 5,4 % van die vennootschappen is verlieslatend.

Waar zijn de Big Four in België gevestigd?

Deloitte en KPMG hebben hun zetel in Zaventem, PwC en EY in Diegem (Machelen), allemaal in Vlaams-Brabant bij de luchthaven van Brussel. Hun boekhoud- en revisie-entiteiten vertegenwoordigen samen ongeveer 28 % van de tewerkstelling van de kantoren die een sociale balans publiceren.

Meer uit de kennisbank

Zelfstandige in bijberoep in België: verplichtingen, bijdragen en heb je een boekhouder nodig?
Independant complementaire

Zelfstandige in bijberoep in België: verplichtingen, bijdragen en heb je een boekhouder nodig?

Een zelfstandige in bijberoep oefent een zelfstandige activiteit uit naast een job als werknemer of een vervangingsinkomen. Hij moet zich inschrijven in de KBO, aansluiten bij een sociaal verzekeringsfonds en een boekhouding voeren, maar betaalt geen sociale bijdragen onder 1 922,16 € netto jaarinkomen en kan tot 25 000 € omzet kiezen voor de btw-vrijstellingsregeling. Een boekhouder is niet verplicht, maar wordt nuttig bij btw, hoge kosten of een inkomen dicht bij de drempels.

4 min leestijdLees het artikel →
Hoe richt u in 2026 een onderneming op in België? De stappen in de juiste volgorde
Onderneming oprichten

Hoe richt u in 2026 een onderneming op in België? De stappen in de juiste volgorde

Een onderneming oprichten in België verloopt in acht stappen: kiezen tussen eenmanszaak en vennootschap, het financieel plan opstellen, de bankrekening openen, langs de notaris gaan (enkel voor een vennootschap), inschrijven in de KBO via een ondernemingsloket, de btw activeren, aansluiten bij een sociaal verzekeringsfonds, en daarna het ziekenfonds, het UBO-register en de verzekeringen regelen. Als eenmanszaak kost het geheel ongeveer 200 € en is het in een week rond. Voor een BV rekent u op 1 600 tot 3 900 € exclusief inbreng en twee tot vier weken.

11 min leestijdLees het artikel →
Welke boekhoudsoftware kiezen in België in 2026?
Boekhoudsoftware

Welke boekhoudsoftware kiezen in België in 2026?

Sinds 1 januari 2026 is de eerste vraag aan boekhoudsoftware in België niet langer de prijs, maar het vermogen om facturen uit te reiken en te ontvangen via het Peppol-netwerk. De Belgische markt valt uiteen in drie families die vaak worden verward: kantoorsoftware, boekhoud- en facturatieoplossingen voor kmo's, en uitwisselingsbouwstenen die de eerste twee voeden. De juiste keuze hangt in de eerste plaats af van wie uw boekhouding voert.

6 min leestijdLees het artikel →